Genç Bayrak Gazetesi

Sındırgı’lı Muhtarlar Turizm Yatırımlarını Yerinde İnceledi

Sındırgı’lı Muhtarlar Turizm Yatırımlarını Yerinde İnceledi

Balıkesir’in termal turizm de parlayan yıldızı Sındırgı ilçesinden turizm alanında belirli bir seviyeye ulaşmış Beyşehir, Konya ve Nevşehir ‘e Sındırgı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonunda mahalle muhtarlarına kültür ve inceleme gezisi düzenlendi.

Turizm alanında neler yapıldığını, belediye çalışmalarının ve vatandaşların turizme olan katkısını yerinde görmek amacıyla düzenlenen geziye mahalle muhtarları, meclis üyeleri ve birim amirleri eşleri ile birlikte katıldı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve eşi Yaşiye Yavaş da geziye katılarak muhtarları yalnız bırakmadı. Sındırgı Belediyesi Kültür ve İnceleme gezisinin ulaşımını Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üstlenirken, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Nevşehir Ürgüp Belediyesi de ikramları ve rehberlik hizmeti ile katkı sağladı. Sındırgı Belediyesi daha önce de İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile muhtarları İstanbul’a götürmüştü.
Sabah namazı sonrası Sındırgı ilçesinden hareket eden kafile İlk molayı Afyon’da verdi.
Eski Müftü Muhtarların Yolunu Kesti
Sındırgı ilçesinde uzun yıllar görev yapan daha sonra Afyon Bolvadin Müftülüğüne atanan Sındırgı eski Müftüsü Muammer Kavşak Bolvadin kavşağında Sındırgı’lı muhtarların yolunu keserek kafileye Afyon’un meşhur kaymaklı lokumunu ikram etti. Hoş sohbetlerin yaşandığı molada eski günler yad edildi.

Afyon’da verilen molanın ardından geziye devam eden heyet ilk durakları olan Beyşehir’de Eşrefoğlu Camii restorasyonu ve çevre düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Yavaş kafileye caminin tarihçesi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kafile ilk gün gezisini tamamlayarak Konya’ya geldi. Konya’da konaklayan grup gezinin ikinci gününde Konya’nın tarihi değerlerini ve Konya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını inceledi.

Konya’nın Manevi Ruhu Muhtarları Büyüledi, Çalışmalar Takdir Edildi
Konya Büyükşehir Belediyesi rehberliğinde Konya’da bulunan Mevlana Müzesi başta olmak üzere tarihi değerler ziyaret edilerek, tek tip dükkân uygulamaları, trafiğe kapatılan, yayalaştırılan yollar ve meydan düzenleme çalışmaları yerinde incelendi. Japon turistlerle de bir araya gelen heyet Konya’da Sındırgı rüzgârı estirdi.
Çalışmaları inceleyen muhtarların başkan Yavaş’a ” Buradaki çalışmaları kopyalayıp, Sındırgı’ya meydan yapıyorsun. Seni tebrik ediyoruz, ilçemizde buralar gibi güzelleşecek” sözleri de heyeti güldürdü.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gezi heyetine Konya’nın yöresel lezzetleri arasında yer alan etli ekmek ikram edildi. TORKU A.Ş. ye ait Dünyanın en büyük Et ve Süt Entegre Tesislerini gezen kafile tesise ve yapılan çalışmalara hayran kaldı. Günün sonunda ise haftada bir kez, cumartesi günleri Mevlana Kültür Merkezinde aslına uygun olarak gerçekleştirilen Sema Gösterisi izlendi. Sema Gösterisi sonrasında yola çıkan kafile soluğu Nevşehir’de aldı.

Nevşehir’de bulunan Kapadokya bölgesi gezildi. Nevşehir gezisi boyunca kafileye Başkan Yavaş rehberlik yaptı. Doğal güzelliklerin oluşumundan, turizm alanındaki gelişmelere ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren başkan Yavaş muhtarların takdirini topladı.

Üç Hisar’ın Doğal Güzelliğini Yok Etmeden Yapılan Turizm Çalışmaları Yerinde İncelendi
Mahalle Muhtarlarının ve eşlerinin katılımı ile gerçekleştirilen kültür ve inceleme gezisinin 3. gününde Belediye Başkanı Ekrem Yavaş rehberliğinde Nevşehir Üç Hisar’da doğal oluşumun üzerinde gerçekleştirilen turizm çalışmalarını incelendi. Gece ve gündüz arasındaki aşırı sıcaklık farkı ve yumuşak uçuşan topraklar altından çıkan eşsiz doğa harikası görülmeye değerdi. Doğal güzellikler arasında oluşan mağaralar doğal yapıyı bozmadan otele, eve, kafe ve restorana çevrilmiş.
Doğal güzelliklere zarar vermeden tarihi yapıda ve yöre mimarisini bozmadan oluşturulan oteller, kafeler vb. çalışmaları yerinde görüldü. Yöre halkının hatıra niteliğinde satışları ve yöreye has ürünlerin sunumu incelendi.

Son olarak Kapadokya bölgesinde bulunan Ürgüp ve Avanos ilçeleri ziyaret edildi. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız tarafından kafileye Ürgüp’ün yöresel lezzeti testi kebabı ve ballı yoğurt ikram edildi. Testi kebabının sunumu görsel bir şova dönüştürülmesi kafilenin ilgisini çekti. İkramlar sonrasında Ürgüp Belediyesi zabıta ekiplerinin eşliğinde yörede bulunan turizm alanları ve gerçekleştirilen çalışmalar incelendi.

Yemek esnasında Sındırgı’da üretimi gerçekleştirilen ve değerleri arasında yer almış Kertilçam kolonyasının ikram edilmesi ise ilçenin gelişiminde geldiği noktayı gösterdi.

Başkan Yavaş “ Sındırgı ilçemiz termal turizm ile büyüyen bir ilçe. Çok okuyan değil, çok gezen bilir lafından yola çıkarak mahalle muhtarlarımız, meclis üyelerimiz ve birim amirlerimiz ile üç günlük Beyşehir- Konya-Nevşehir gezisi gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl da yine mahalle muhtarlarımızla İstanbul’u gezmiştik. Ufkumuzu genişletmek ve turizmin nasıl gerçekleştiğini, turizm konusunda neler yapıldığını muhtarlarımız ile yerinde gördük. Verimli bir gezi olduğuna inanıyorum. Çalışmaları yerinde gördüğümüz gibi, bu tür geziler birbirimize daha çok kenetlenmemizi ve daha iyi tanımamızı da sağlıyor. İnşallah el ele verip ilçemizi de çok yakın zamanda turizmin parlayan yıldızı haline getireceğiz. Gezi içerisinde yaşadığımız bir diğer hadise de, Kapadokya bölgesi gibi turizm uç noktasında ilçemizin değerlerini görmek bizleri oldukça mutlu etti. Bu durum ilçemizin geldiği noktayı göstermektedir. Gezimize katkı sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’a, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e ve Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız’a teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız için de Kültür Gezilerimiz düzenleniyor. Yeni programlar da çok yakın zamanda başlayacak. Ufkumuzu açacak yeni geziler de buluşmak ümidiyle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ