Genç Bayrak Gazetesi

Tarım ve Hayvancılık Sektörlerine Fuar Bereketi

Tarım ve Hayvancılık Sektörlerine Fuar Bereketi

Başarılı geçen Fuarları değerlendiren Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü “Tüyap Tarım Fuarlarının gerek ziyaretçi sayısı gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları bu yıl da sektörden beklediği ilgiyi gördü. 22 ülkeden 451 firma ve firma temsilciliğinin katılımında, 7 ayrı salondan toplam 75 bin m2 alanda hazırlanan Fuarlar, 5 gün boyunca 48 ülkeden 305.726 kişi tarafından ziyaret edilerek sektördeki liderliğini bir kez daha gözler önüne serdi, sektör ekonomisinin normalleştiğinin önemli bir göstergesi oldu.

Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın İzmir’de gerçekleştirmiş olduğu “Milli Tarım Projesi” lansmanında yaptığı açıklamalar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK’in de fuar alanında yapmış olduğu açıklamalar neticesinde Türk tarım fuarlarına ilk kez bir günde Türkiye’nin dört bir yanından 100 binin üzerinde rekor sayıda çiftçi akın etti, izdihama yol açtı” dedi.

Ülkemizde düzenlenen tüm tarım fuarları arasında 7 iklim kuşağına uygun ürün yelpazesinin sergilendiği Fuarlar, aradan geçen 14 yıl sonunda dev bir sektör buluşması haline geldi. Fuarlar yapılan iş bağlantıları ile Türkiye tarım makineleri ihracatının %10’unu karşılayabilecek potansiyele erişti. Yenilikçi çiftlik uygulamalarına uygun modern tarım aletleri ve teknolojilerinin sergilendiği, traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarına büyük katkı sağlayan Fuarlar sektöre büyük moral sağladı. Bu yıl da Fuarlar Bursa şehrinin ekonomisine, sosyal ve kültürel hayatına yaptığı katkılar birçok sektörün yüzünü güldürdü.

Kıtalar Arası Köprüleri Kuran, Tarım ve Hayvancılık
Sektörlerinin Dev Buluşması

Tüyap yurtdışı ofislerinin etkili çalışmaları, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile Fuarlara yurtdışından Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Fas, Fransa, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İngiltere, İsrail, İspanya, İsviçre, İtalya, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovenya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan’dan gelen alım heyetleri yaptıkları ticari iş birlikleri ile sektördeki ülke ihracat hacmini arttırdı.

Bu yıl da ülkemizin 78 ilinden organize edilen 2000’e yakın otobüs ile sektör ilgililerinin ve profesyonellerin fuarda olması sağlandı.
İkili İş Görüşmeleri Organize Edildi
KOSGEB ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile 14 Ekim Çarşamba günü Fuar alnında, yurtdışından gelen iş adamları ile katılımcı firmalarımız arasında ikili iş görüşmeleri düzenlendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ