bs-160x600-focus
Genç Bayrak Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,55 / Satış: 32,68
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

Türkiye, Şehit Ailelerinin elinden daha sıkı tutmalı…

Atesch
Atesch
  • 04.01.2023
  • Türkiye, Şehit Ailelerinin elinden daha sıkı tutmalı… için yorumlar kapalı

Çıkarılacak Şehitlik  Kanunu, Şehit Ailelerine  pozitif ayrımcılık sağlamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailelerine taziye telgrafı göndermiş. Güzel bir gelişme. İnsanların acısını hafifletecek bir davranış. Ancak yeterli değil.

Türkiye, artık şehit ailelerine daha fazla sahip çıkmalı. “Kanı yerde kalmayacak. Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez” sloganlarını geride bırakarak, somut adım atmalıdır.

Şehit Aileleri tüm vergilerden muaf tutulmalı. Uçağa yüzde 50 indirimli binmeli. Şehiriçi ulaşım ücretsiz olmalı. Elektirik ve su ücretsiz olmalı.  Büyük marketler şehit ailelerine özel indirimler uygulamalıdır.

Şehit Ailelerine özel pasaport verilmeli.  Şehit çocukları istediği üniversitede ücretsiz okuyabilmeli. Yüksek lisans ve doktora gibi yurtdışı eğitim giderlerini devlet karşılamalı.

Devlet Şehit Ailelerine  toprak vermeli, bahçeli ev vermelidir. 

Şehit eşleri, şehit çocukları, şehit annesi ve babası ortada kalmamalıdır.

Hiç unutmam

Alsancak Hocazade Camisi’nde bir şehidin cenazesinde, babası öyle feryat, figanla ağlıyordu ki, o törene katılan herkesin yüreği kanadı.

Baba Alsancak’ta kapıcı. Oğlu Hukuk Fakültesini bitirmiş ve Asteğmen olarak askere gitmiş. Babasına da, baba bundan sonra kapıcılık yapmana gerek yok. Artık ben varım demiş. Kısa bir süre sonra da şehit düşmüş.

Türk Milleti şehitlerin davasına sahip çıkmak istiyorsa, elini taşın altına koymalıdır.

Şehit Ailesinin bir ayrıcalığı olmalı. Evladı, eşi, babası şehit düşen bir kişinin hayatı kararmamalı, kurtulmalıdır.

 

Geçtiğimiz gün şehit düşen beş askerimizden birinin babası ayakkabı boyacılığı yapıyormuş. Oğlunun şehadet haberini boya sandığının başında almış.

Devlet bu babaya sahip çıkmak zorunda. Şehit aylığı bağlanıyor daha ne yapalım denilmemeli.

Şehit Aileleri maddi manevi onore edilmeli.
Ayrıcalığı farkettirilmeli.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti kurulmadan önce SehitlerOlmez.com Genel Yayın Yönetmeni olarak Şehit  Ailelerini temsilen şahsıma söz vermişti.

Şehit  Ailelerine sahip çıkacağız, Şehitlik Kanunu’nu çıkaracağız demişti.

Sayın Cumhurbaşkanı o sözünü unutmamıştır sanırım.

Çıkarılacak Şehitik  Kanunu, Şehit Ailelerine  pozitif ayrımcılık sağlamalı.  Devletin vereceği destekler kanunla güvence altına alınmalıdır.

Her siyasi partiye şehit ailelerinden kota konulmalı ve o kota korunmalıdır. TBMM’nin yüzde 10’u kadar şehit ailesi, gazi ve şehit çocuğu aday gösterilmelidir. 

Türk Milleti  gerçekten Şehit Ailelerinin yanındayız diyorsa, şehitlerimizin geride bıraktıklarının yanında olduğunu somut olarak göstermelidir.

 

 

 

 

 

 

“Yusuf İnan adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ