Genç Bayrak Gazetesi

Uzman Kardiyolog Dr.Selim ”Panç Kalbiniz Değerlidir”

Uzman Kardiyolog Dr.Selim ”Panç Kalbiniz Değerlidir”

Kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgi vermek, kalp sağlığı konusunda bilinci artırmak ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek amacıyla “12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Kalbiniz değerlidir.Kalbimizi korumalıyız.Türkiye’de büyük can kayıplarına ve ağır ekonomik kayıplara sebep olan kalp ve damar hastalıkları ile mücadelenin en etkili, en ekonomik yolu halkımızı bu hastalığa karşı bilinçlendirmek ve bu hastalıklardan korunmak için motive etmektir.
Kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri; yaş (erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda 55 yaş üstü veya erken menopoz), cinsiyet (erkeklerde daha sık), sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı (Diabetes mellitus) ve birinci derece akrabalarda kalp ve damar hastalık öyküsü olanlardır..
Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranı tüm ölümlerin yüzde kırkını oluşturmaktadır.Bu oranın giderek artacağı tahmin edilmektedir.
Kalp Hastalıklarında oluşan şikayetler:Göğüs ağrısı, soğuk terleme, çarpıntı , nefes darlığı, çabuk yorulmadır.Toplum olarak hasta olmadan doktora gitmiyoruz.Genel sağlık kontrollerimizi yaptırmıyoruz.
Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;
– Kilolu veya obez olup olmadığımızı,
– Kan basıncımızı, kan şekerimizi ve kan lipidlerimizi öğrenelim.
– Sağlıklı beslenelim.
– Yeterli sebze-meyve tüketelim.
– Diyetimizdeki tuz, şeker ve yağ miktarını azaltalım.
– Sigara ve alkol kullanmayalım.
– Düzenli fiziksel aktivite yapalım ve hekim tavsiyelerine uyarak kalp ve damar hastalığına yakalanma riskimizi azaltalım.

‘Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ