Genç Bayrak Gazetesi

Vali Hasan Şıldak’ın Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı

Vali Hasan Şıldak’ın Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı
  • 21 Kasım 2020, 06:56

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı. Yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi” ayrım gözetmeden çocuk haklarını güvence altına almıştır. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış ve iç hukukun bir parçası haline getirmiştir.

Günümüzün en büyük gereksinimi olan evrensel barış, insanlığın bugünüyle yarınları arasında en güçlü bağ olan çocukların, haklarının korunarak onlara sevginin, hoşgörünün ve barışın egemen olduğu yaşanabilir bir dünya bırakmakla mümkün olacaktır.

Tarihin her döneminde, sevgi, hoşgörü ve barış gibi değerleri şiar edinen Türk milleti, dünya çocuklarına da aynı anlayışla bakmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmesi ve 23 Nisan’ın bugün dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması, bunun en anlamlı göstergesidir.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetiştirilmesinde gerekli kültürel, ekonomik ve sosyal tüm önlemlerin alınması, güçlü yarınların kurulabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini ve değerlerini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklarımız yarınlarımızın güvencesidir.

Sevgi, hoşgörü ve barış içinde yaşamak bütün çocukların temel hakkıdır. Suç mağduru, suça sürüklenen ve sokakta risk altında bulunan çocuklarımızın şiddetten, açlıktan, kötü alışkanlıklardan, kinden ve nefretten uzak yaşamaları için gerekli ortamın oluşturulması, sosyal devlet olmanın gereği olmakla birlikte, hepimizin ortak sorumluluğudur. Çocukların mutlu olduğu bir dünya, tüm insanlığın mutlu olduğu bir dünya demektir.
Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çocuk Hakları Gününü kutluyor, tüm çocuklarımıza sevgi ve huzur dolu bir hayat diliyorum.”
/Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ