Genç Bayrak Gazetesi

Yaz demeden kış demeden Ceza evi ve engelliler için çalışıyor

Yaz demeden kış demeden Ceza evi ve engelliler için çalışıyor

Engelli Fatih Özcan 10 yıldır Bandırma Cumhuriyet Meydanı hayal bahçesi önünde Bandırma kapalı cezaevi mahkumlarıve engelli vatandaşların yapmış olduğu el emeği göz nuru tesbihleri satmakta.
Bu emek verilerek yapılan el işlerini satarak hem geçimini sağlıyor hem de mahkumlara katkı sağlıyor.Elde edilen gelir Adalet Bakanlığı tarafından mahkumlar arasında paylaştırılıyor. Mahkumlar cezaevlerinde oltu taşı tespih, gümüş takılar, anahtarlık, araba süsleri üretiyor.

Bandırma’da öğrenci olan ve tespihleri çok seven Kaan, “Cezaevinde mahkumların yapmış olduğu tespihler ilgimi çekti. Tespihleri çok seviyorum. Cezaevinde yatan mahkumlara biraz katkım olması için tespih aldım” dedi.
4 yıldır engelli aracını kullandığını, yüzde 81 özürlü oranını olduğunu ve mahkumların tespihlerini satarak hem geçimini hem de katkı sağlayan Fatih Özcan, “2005 yılından beri Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda kader mahkumlarının tespihlerini satmak için burada bulunmaktayım. Bandırma Kapalı Cezaevinde el emeği ve göz nuru ürünlerin satışını yaparak mahkumlara katkı sağlamaktayım. Bunun dışında engelli arkadaşlarımızın yapmış oldukları tespihler de var. Biliyorsunuz ülkede ki Cezaevlerinde doluluk oranları çok fazla. Mahkumlar özgürlüğüne kavuştuğundan itibaren Türkiye Cumhuriyeti şartlarında işsiz kalmaktadırlar. Devletimizin özgürlüğüne kavuşan mahkumlara özel sektörde daha önce de sağlanan kotanın tekrardan getirilmesini ve biz engelli vatandaşlara var olan kota varsa aynı kotanın mahkumlara için de uygulanması gerektiği kanaatindeyim. Tüm devlet büyüklerimden ve vatandaşlardan tek isteğim var. Bana destek olsunlar. Elimde bulunan bu eşyaları satmam gerekiyor” dedi.

Mahkumlara yardım olması için tespih alan Ahmet Çebioğlu ise “Kader mahkumlarına yardımım olması için tespih aldım. Çok memnunum. Kader mahkumlarına bu güzel tespihleri yaptıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Engelli Fatih Özcan tarafından satılan bazı ürünlerin fiyatları şöyle: Tespih 3 lira, örme nazarlık bileklik 3 lira, bileklik 5 lira, çeşitli takımlara ait örme anahtarlıklar 5 lira

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ