Genç Bayrak Gazetesi

Yeni Medeniyet Bilge Kral’ı andı

Yeni Medeniyet Bilge Kral’ı andı
  • 27 Ekim 2016, 13:48
        Yeni Medeniyet Derneği ve Genç Memur Sen tarafından Yakın Plan Belgesel Günleri kapsamında “Vefatının 13, yıldönümünde Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç” Belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Yeni Medeniyet Derneğinin Bandırma’da bulunan akademi binasında yapılan gösterime çok sayıda davetli katıldı.
 
      Yeni Medeniyet’in Bandırma Ofisinde gerçekleştirilen gösterimde yaşamını Bosna Hersek halkına ve tüm İslam alemine adayan, İslâm’ı sade bir şekilde yeni nesillere aktarmak için büyük mücadeleler veren Aliya İzzetbegoviç’i özel bir etkinlikle yâd edildi.
 
       Yeni Medeniyet Derneği Başkanı Burak Tuzlu, “Düşünce ve fikirleriyle İslam dünyasına yol gösterici olan bağımsız Bosna Hersek Devleti’nin ilk cumhurbaşkanı öncü lider Aliya  İzzetbegoviç’in bağımsızlık mücadelesi, yaşamını her yönüyle katılımcılarımıza aktardık. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran Bilge Kralı anmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. Bilge Kral Aliya, Bosna’yı bize emanet etti. Nasıl ki Bosna bize emanetse Halep, Kerkük, Şam, Bağdat ve tüm İslam coğrafyası da bizlere emanettir diyen Tuzlu “15 yaşında Batılı filozoflara eleştirecek kadar felsefeye hâkim olan, 18 yaşında Batı’ya reddiye yazacak kadar bilgi ve birikim sahibi islam dünyasının yetiştirdiği en önemli liderlerden biri olan Aliya İzzetbegoviç’in yaşamı ve mücadelesini genç kuşaklara aktarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”dedi.
 
Gösterim sonrasında yazar Hüsamettin Oğuz tarafından bir söyleşi gerçekleştirildi.
20161026_234416
20161026_205240
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ