Genç Bayrak Gazetesi

Yükselen altın fiyatları düğüncüleri gram altına yöneltti

Yükselen altın fiyatları düğüncüleri gram altına yöneltti
  • 26 Ağustos 2015, 15:49

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan, düğünlerde takı için satın alınan tam ve çeyrek altının fiyatların artmasıyla yerini gram altına bıraktığını söyledi.

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan, düğünlerde takı için satın alınan tam ve çeyrek altının fiyatların artmasıyla yerini gram altına bıraktığını söyledi. Artan altın fiyatlarıyla beraber, düğüne gidenler tam ve çeyrek altın yerine gram altına yöneldi. Altın satışlarının mevsimsel olduğunu vurgulayan Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan, piyasalardaki altın satışlarını değerlendirdi. Recai Gürcan, “Yaz aylarında düğün sezonunun açılmasıyla birlikte altın satışlarında bir hareketlenme oluyor. Altın satışlarında geçen yıla göre oldukça hareketli bir dönem geçiriyoruz. Piyasalarda geçen seneye göre oldukça bir hareket var. Bu mevsimsel hareketin okulların geç açılmasıyla münasebetiyle biraz daha devam edeceğine inanıyorum. Fiyat her ne kadar çok yukarılara çıksa da bu fiyatların 100’ün üzerinde olacağı yılbaşından beri tahmin ediliyordu. Her ne kadar ekonomistler altının ons’unun düşeceğini tahmin etseler de altının onsu düşmesine rağmen dolardaki hareketlilik altının Türk lirası bazında yine de 100 liranın üzerinde tutunmasına sebep oldu” dedi.
“Altın en güvenli liman”
Çin’deki altın alımları ve dünyadaki birtakım siyasi belirsizliklerin altının ons’unun bundan sonra çok daha aşağı gelmeyeceği yönünde olduğunu söyleyen Gürcan, “Özellikle FED’in Eylül ayında faiz arttırımına gideceğini tekrar tekrar söylemesine rağmen hala Eylül ayında faiz artırımına gitmeme ihtimalinin olması da altının biraz toparlanmasına sebeptir. Yılsonunda altın herkesin umduğu rakamların üzerinde bir performans gösterirse bence şaşmamak lazım. Çünkü dünyada tüm siyasi ve politik hareketler çok hızlı değişiyor, çok hızlı oluşuyor. Bu açıdan ben altını yine 2012’deki gibi güvenli liman olarak önümüze geleceğini tahmin ediyorum” dedi. Başkan Recai Gürcan açıklamasına şöyle devam etti:
“Bundan sonrada dövizin Türkiye’deki doların konumu aşağı ve yukarı olması altının Türk parası bazında fiyatını da muhakkak etkileyecektir. Ama yine de ben altının artık psikolojikman da olsa 100 liranın altına geleceğini hiç tahmin etmiyorum. İç piyasa da oldukça hareket var. Müşteri potansiyeli geçen senelere göre eksilmedi.”
“Düğünlere alternatif altın alıyorlar”
Vatandaşların düğüne giderken çeyrek altın yerine alternatif altınları almayı tercih ettiğini söyleyen Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan, “Vatandaş düğüne giderken çeyrek altını geçen senelere göre yüzde yüz tam almıyor. Ama bunun yanında altının alternatiflerini yine tercih ederek gram altını düğün hediyesi olarak götürüyor. Yine de altın piyasasında Türk milletinin özlemi içinde olduğu ya da kafasında oluşan altın hareketi mevsimsel olarak devam ediyor” diye konuştu.
“Keyif için altın satmayın”
Vatandaşlara uyarılarda bulunan Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan, “Altın keyif için satılmaz. Keyif için altın satmayın. 90 lirayken de çok altın sattı vatandaş yazık etti kendine. Şimdi yerine koyamıyor bakın. Bugün 107 lira 108 lira belki yüksek gibi geliyor. Ama bence ihtiyaç yoksa aldanmasın da vatandaş. Bunların her an üzerinde olma ihtimali var. O açıdan altın her zaman kenarda bir emanet, yediemindir. Altın vatandaş için bir güçtür. O açıdan ihtiyaç olduğu anda paraya döndürülmesinde fayda var” şeklinde konuştu.
“Darphanede sıkıntı kalmadı”
Sarrafiye sektöründe geçen yıl anormal sıkıntılar olduğunu belirten Gürcan, “Bunun sebebi de darphaneden kaynaklanıyordu. Darphane esnafın malını gününde basıp geri iade edemiyordu. Bir takım sıkıntılar kendiliğinden özellikle ziynet altında oluştu. Fakat bu sene darphane makinelerinin hepsi yenilendi. Yenilemesi hasebiyle de akşam verilen altın sabah darphaneden teslim alınabiliyor. Alınamasa da bir gün sonra alınabiliyor. O açıdan Darphane piyasaya altın sürdüğü sürece ziynet altın da herhangi bir sıkıntı olmaz. Tabi şimdi fiyattan dolayı biraz gerileme var. Bunun da alternatifi gram altınlar. Rakamsal olarak belki bizim alışverişlerimiz düşüyor ama adet bazında altın satımında ben çok da gerileme olduğunu tahmin etmiyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ