Genç Bayrak Gazetesi

ZEYDER Bakanlık’a Rapor Sunacak

ZEYDER Bakanlık’a Rapor Sunacak

Geçtiğimiz eylül ayında Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği’nin ilk genel kurul toplantısında göreve seçilen yeni yönetim kurulu faaliyetlerine başladı. ZEYDER Başkanı Hidamet Asa’nın başkanlığında toplanan dernek yönetim kurulu üyeleri, ilk toplantıda zeytin ve zeytinyağında tağşişin önlenmesi ile 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılaştırılması Hakkındaki Kanun’a ilişkin rapor hazırlayarak, ilgili Bakanlık’a sunma kararı aldı. Toplantıya, ZEYDER Yönetim Kurulu Üyesi seçilen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan da katıldı.

ZEYDER’in mevcut sorunları çözmek için gerekli çalışmaları yaparak, ilgili kurumlarla temasa geçeceğini vurgulayan Asa, “Derneğimizin ilk genel kurulunu eylül ayında gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Yönetim kurulumuzla birlikte hiç vakit kaybetmeden başta tağşişli ürün, merdiven altı üretim, Zeytincilik Kanunu, rekolte çalışmalarında bilimsel metotlar gibi konularda gerekli çalışmaları yaparak raporlarımızı hazırlayacağız. Daha sonra özellikle tağşişli zeytin ve zeytinyağı ile Zeytincilik Kanunu’na ilişkin rapor hazırlayarak ilgili Bakanlık’a sunacağız” dedi.

TAĞŞİŞLİ ÜRÜNE GEÇİT YOK

Başkan Asa, sektör sorunlarının başında merdiven altı üretimin geldiğini belirterek, kayıt dışı üretimin tağşişli ürünlerin piyasaya sunulmasına ve bunun da tüketimin azalmasına yol açtığını kaydetti. Asa, 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılaştırılması Hakkındaki Kanun’da yapılacak değişikliği de değerlendirerek, “Söz konusu yasal düzenleme ile sofralık zeytin üretiminde dünya lideri olmayı hedefleyen ülkemizin zeytinlik alanları azalacak ve dolayısıyla üretimin de azalmasıyla birlikte dünya liderliği hedefine ulaşmamız zor olacaktır. Milli Tarım Projesi kapsamında üreticiye verilecek mazot desteği ile bir çığır açan Tarım Bakanlığımızın bu konuyu da sahipleneceğini düşünmekteyiz” diye konuştu.

REKOLTE UYDUDAN TESPİT EDİLECEK

Toplantıda, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) gerçekleştirdiği rekolte tahmin çalışmaları ve açıklanan rakamlar da değerlendirilirken, UZZK’nın açıkladığı zeytin ve zeytinyağı verilerinin sağlıklı olmadığı vurgulandı. Rekolte tahmin çalışmalarının bilimsel metotlarla yürütülmesi gerektiğine işaret eden Asa, “ZEYDER olarak İl Gıda Tarım ve

Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa Bursa bölgesindeki ağaç varlığının uydudan tespitine yönelik bilimsel bir çalışma yürütüyoruz. Bursa’da pilot olarak başlayan çalışmanın uzun vadede ülke genelinde de uygulanmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ