Genç Bayrak Gazetesi

Hilafet kimin hakkıydı?- 4

Haydar Baki

Haydar Baki

  • 22 Ocak 2021, 05:44

(dünden devam…)

İMAM ALİ VE GADR-İ HUM OLAYI

Gadr-i Hum: Mekke ile Medine arasındaki Cuhfe mevkiine 4 km. kadar uzaklıkta olup, ağaçlık  ve gölcükten oluşan bir alandır. Medine, Mısır, Yemen ve Irak yol ayrımında bulunur.Mekke’ye yaklaşık 190 km uzaklıktadır. 2.Veda hutbesi diyebiliriz. Peygamber Efendimiz burada büyük bir hutbe irat etmiştir.

İmam Muhammed Bakır’dan şöyle nakledilmiştir:

“Resulüllah (s.a.a.), hac görevini Medine’den Mekke’ye gidip yerine getirmişti.O ana kadar hac ve velayet dışında  bütün  şer’i  hükümleri  insanlara  tebliğ etmişti. Cebrail(a.s.), Resulüllah’a (s.a.a.) gelerek, “Ya Muhammed” dedi. “Allah  Sana  selam  söylüyor  şöyle  buyuruyor: Ben  canını  alacağım her peygamberimin ve her Resulümün canını,ancak dinimi kemale erdirdikten ve hüccetimi tamamladıktan sonra alırım. Bu dinde de Senin üzerine tebliğ etmen gereken iki fariza kalmıştır. Hac farizası ve senden sonrası için velayet ve hilafet farizası. Ben yeryüzümü asla hüccetsiz bırakmadım ve asla bırakmayacağım.”
Cebrail(a.s.) şöyle devam etti: “Allah (azze ve celle) Sana, haccı kav-mine tebliğ etmeni emrediyor. Seninle birlikte Medine ve etrafında ve bedevilerden kimin gitme imkanı varsa, onlar da Seninle hac yapsınlar ki,onlara da namazı,zekatı ve orucu öğrettiğin gibi haccı da öğretesin…”

Böylece Resulüllah (s.a.a.) yola çıktı ve O’nunla birlikte 120 bine yakın insan yola koyuldu. Resulüllah (s.a.a.) hac farizasını bitirip Medine’ye doğru yola çıktı.Zilhicce ayı’nın 18 Perşembe gününde Cuhfe  denen yere varmadan, Gadr-i Hum denen yere vardığında Cebrail(a.s.)nazil olup, “Ey Muhammed” dedi”

Allah (azze ve celle) Sana selam ediyor ve şöyle buyuruyor:

“Ey Resul,Sana indirileni tebliğ et(insanlara ulaştır);eğer bunu yapmazsan  peygamberliğini tebliğ etmemiş olursun ve Allah Seni insanlardan koruyacaktır.”(Maide,67)

Bir ucu Cuhfe’ye yaklaşan Müslümanların geriye çağrılmalarını ve geride kalanlarında  orada toplanmalarını emretti… Ardından Allah Resulü namaza toplanma emri verdi. Orada bulunan ağaçların altının temizlenmesi ve minber  şeklinde taşların  üst üste  konulmasını  emretti. Taşların üzerine çıktı ve Allah’a  hamdü sena ederek uzun bir hutbe irad etti.

Cebrail üç defa Bana nazil oldu ve selam sahibi olan-ki O selam’dır-Rabb’im tarafından bu toplantı yerinde ayağa kalkarak,beyaz ve siyah ırktan herkese şunu ilan etmemi emretti: Ali b.Ebi Talib, Benim kardeşimdir, vasimdir, halifemdir Benden sonra imamdır. O’nun Bana nisbet makamı,Harun’un Musa’ya  olan  makamı gibidir; şu farkla ki Benden sonra peygamber gelmeyecektir. O  Allah  ve Resulü’nden sonra sizlerin  velisidir  diye ilan etmemi emretti.

Allah(c.c.),bu konuda kitabından Bana bir de ayet nazil buyurdu:”Şüphesiz sizin veliniz, Allah, Resulü, iman edip  namaz kılanlar ve rüku halinde zekat veren mü’minlerdir.”(Maide,55) Namaz kılıp rüku halinde zekat veren ve her halinde aziz ve celil olan Allah’a yönelen kimse Ali İbn Ebi Talib’dir.

Daha sonra Hz. Peygamber (s.a.v.) eliyle Ali’nin(a.s.)pazısından tuttu ve yukarı kaldırdı ve şöyle buyurdu:

“Ey insanlar, bu Ali’dir; O Benim kardeşim,vasim,ilmimi toplayan ve ümmetimin arasında  iman eden kimseler üzerinde halifemdir. Aziz ve Celil olan Allah’ın kitabını tefsir etmekte, Allah’a davet etmekte, Allah’ı razı eden şeylerle amel etmekte, Allah’ın düşmanlarıyla savaşmakta,benim yerime geçen kimsedir. Allah Resulü’nün halifesi odur; Mü’minlerin emiri O’dur; Allah tarafından hidayet imamı O’dur.”

(devam edecek…)

 

 

“Haydar Baki adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ