Genç Bayrak Gazetesi

Milli Ekonomi Modeli’nde vatandaşlık maaşı

Haydar Baki

Haydar Baki

  • 27 Ocak 2021, 05:07

Kapitalizm modelinde ve liberal ekonomilerde devlet zengin olan burjuva kesimini mutlu etmek için vatandaşlarına ölmeyecek kadar para vererek, faiz sistemini devreye koyarak insanları köleleştirmektedir. Bu model 150-200 yıldır dünya ülkelerinde uygulanmakta ve az bir azınlık olan zenginler hariç, büyük çoğunluğu kapsayan halk kesimi mutsuz ve umutsuz şekilde hayatlarını yaşamaya çalışmaktadırlar.

Kapitalizm modelini ülkemiz uygulamaya devam ederse; boşanmalar, intiharlar, işsizler, icralıkların sayısı gün geçtikçe artacaktır. TÜİK raporuna göre; 2017 yılında boşanan çift sayısı 128 bin 411 iken, 2018 yılında % 10,9 artarak 142 bin 448 oldu. 2017 yılında evlenen çift sayısı 569 bin 459 iken, 2018 yılında % 2,9 azalarak 553 bin 202 oldu. 2018 yılında intihar eden kişi sayısı 3161’dir. 2018 yılında kadın cinayeti 440 iken, 2019 yılında 474 oldu. 2002 yılında icra ve iflas dosyaları olan kişi sayısı 8 milyon iken, 2018 yıl sonu itibariyle 20 milyonu aşmıştır.

TÜİK raporu sonuçları içler acısı bir tabloyu göstermektedir. Eğer önlem alınmaz ve bu bizim kaderimiz diyerek geçersek ileri ki yıllarda çok daha acı tablolarla karşılaşacağımız kaçınılmazdır. Fakat halkımızın ümitsizliğe kapılmasına gerek yok. Çünkü 2005 yılında yazılan Milli Ekonomi Modeli’nde bu tablolarla karşılaşmamız mümkün değil.

Milli Ekonomi Modeli’nde devlet, vatandaşlarının gıda, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Bu haklar doğumla kazanılır. Bir insanın üretim kabiliyeti olsun veya olmasın her yaşta tüketim hakkına sahiptir. Bu insan olarak dünyaya gelmesinin sonucudur.

Ev hanımlarını emekli etmek, yeni doğan her çocuğa, işsizlere ve kimsesiz yaşlılara maaş vermek, öğrencilere karşılıksız burs vermek gibi insanlara doğrudan gelir desteği sağlanması, tüketim kabiliyeti olmayan kesimlere ihtiyaçlarını karşılama fırsatı verecektir. Ayrıca eksik kalan talebi tamamlayacak ve gelir dağılımında dengeyi sağlayacaktır. Sosyal devlet anlayışı, alt gelir grubuna ait insanları, üst gelir grubuna ait insanların hayat standardına yaklaştırarak aradaki açığı kapatmaktadır.

Milli Ekonomi Modeli’nde kadının aile içerisinde üstlendiği görev itibariyle işçi sayılıp emekli edilip, bütün ev hanımlarına 1500 TL annelik maaşı ve ilaveten 1000 TL de vatandaşlık olmak üzere toplam 2500 TL vermektedir. Annenin her çocuğuna da 500’er TL çocuk parası vermektedir.

Ülkemiz halkının her ferdine vatandaş olduklarından dolayı çalışsın veya çalışmasın 1000 TL vatandaşlık maaşı veilecektir. Daha iyi anlaşılması için örnek verebilirim; anne ve babanın çalışmadığı 2 çocuklu bir aile düşünelim. Annenin maaşı 2500 TL, babanın vatandaşlık maaşı 1000 TL, çocuklara 1000 TL ile ailenin aylık alacağı maaş 4500 TL olur. Baba asgari ücretle çalışırsa bu rakam daha da artar. Model gereği asgari ücretli ve emeklilere 5000 TL verilecektir. Baba, vatandaşlık maaşı ile 6000 TL + Anne 2500 TL + çocuklar 1000 TL ile toplam 9500 TL aile aylık para alacaktır.

Bu belirttiğim rakamlar hayali değil model gereği devlet adil dağılım yaparak halkını fakirlikten kurtaracaktır. Modeli, 4 milyar nüfusa tekabül eden BRICS ülkeleri uygulamaktadır.

Milli Devlet, Sosyal Devlet kapsamında, kişi temel hak ve hürriyetini korumanın yanında, vatandaşlık hakları çerçevesinde herkese vatandaşlık maaşı bağlanacaktır. Bu maaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin coğrafi sınırlarında yaşayan her bireyin hakkıdır.

İnsanımız, karın tokluğuna çalışmak için dış ülkelere işçi olarak gitmektedir, hatta geçim sıkıntısı, insanlarımızı başka ülkelerin vatandaşı olmaya yöneltmiştir. Sosyal Devlet projesi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, özenilecek bir sıfat ve kimlik haline getirilecektir. Böylece milletimiz, başka milletleri örnek almayacak, askeri-sivili, kentlisi-köylüsü, genci-yaşlısı ile bir ve beraber olacaktır.

Bütün vatandaşlarımıza verilecek olan vatandaşlık maaşı, tüketimde kullanılacağı için direkt olarak piyasalara yansıyacak ve tüketimi artıracaktır. Bugün piyasalardaki durgunluk, tüketim yetersizliği ve talep darlığı düşünüldüğünde; söz konusu maaş uygulamasının piyasaları çok olumlu yönde etkileyeceği ve ekonomiyi canlandıracağı muhakkaktır. Tüketim artışı üretimi de tetikleyecektir, böylece ekonomide büyüme yakalanacaktır.

Milli Ekonomi Modeli’nde amaç; insanın temel ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmasıdır. Böylece; tam istihdam, sürekli büyüme ve adil gelir dağılımı sağlanacaktır.

Vatandaşlık maaşı, tüketimin canlandırılması ile doğacak piyasa hareketini temin edecektir. Bunun yanında 200 bin TL altında yıllık geliri olandan vergi alınmaması da, ezilen tüketici kesimini piyasaya daha fazla alım gücüyle dönmesini sağlaması modelin diğer bir uygulamasıdır.

Büyük Türk hakanı Oğuz Kağan’nın duası ile yazımızı bitirelim: “Türk ülkesinde adaletten başka şey hüküm sürmesin… Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki, fakirlik suç sayılsın.” (Kaynak: Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli, Sosyal Devlet Milli Devlet, s.201, 202, 636, 637, 719, 729).

 

 

“Haydar Baki adlı yazarın, bu sitede yayınlanan tüm köşe yazıları sadece yazarı ve yazıyı yazmış olduğu kurumu bağlamaktadır”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ