Genç Bayrak Gazetesi

Ortaklaşa Anket Gerçekleştirildi

Ortaklaşa Anket Gerçekleştirildi
  • 22 Ocak 2021, 06:52

Eğitim İş Sendikası Bandırma Temsilcilik Başkanı Kadir Taylan, “Uzaktan eğitimin sorunlarını tespit etmek amacıyla Eğitim İş Balıkesir Şubesi ile ortaklaşa bir anket gerçekleştirdik,” dedi. Bu anket ile ilgili basın açıklaması şu şekildedir:
“29.12.2020 ve 09.01.2021 tarihleri arasında Eğitim İş Balıkesir Şubesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz anketle, uzaktan eğitimin sorunlarını, bu süreçte öğretmenlerin yaşadığı sosyo- ekonomik sorunları araştırdık. Anketimizi, başta Balıkesir’deki üyelerimiz olmak üzere çeşitli illerde sendikamıza üye öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleştirdik. Anketten çıkan sonuçlar şu şekildedir:
Öğretmenlerimizin %95’i, öğrencilerin uzaktan eğitime tam olarak ulaşamadığını ifade etmiştir. %90’ı MEB i bu süreçte başarısız bulmuştur.
Öğrencilerin derse katılmasını engelleyen faktörler olarak; “bilgisayar/tablet” eksikliği, internete ulaşmadaki sıkıntılar, velilerin ve öğrencilerin ilgisizliği %90’nın üzerinde değerlendirilmiştir.
Öğretmenlerimizin %87’si müfredatın yetişmeyeceğini, %96’sı ise müfredatın güncellenmesi gerektiğini belirtmiştir.
Yine öğretmenlerimizin %99’u öğrencilerin Merkezi sınavlarda sorumlu olacakları konuların (LGS, TYT, AYT) yeniden belirlenmesi gerektiğini belirtmiş, %95’i ise salgın sürecinin bitiminde EBA kullanımının devam etmeyeceği inancına sahip olduğunu belirtmiştir.
Katılımcılar, Eba alt yapısını %74 oranında bazen yeterli bulurken, %21 oranında yetersiz bulmuşlardır.
Bu dönemde öğretmenlerin %90’ı gelirlerinin düştüğünü, %79’u masraflarının arttığını ifade etmiştir. % 87’si ise Uzaktan eğitim programlarının günlük hayatlarını olumsuz etkilediğini belirtmiştir.
Öğretmenlerimiz %75’İ dijital ortamda materyal hazırlama tekniği bakımından kendilerini yetersiz bulurken, %53’ü ise farklı öğrenme tekniklerini öğrenmeye sıklıkla ihtiyaç duyduklarını belirtmiştir.
Bu anket çalışması, katılımcıların çoğunun Balıkesir il merkezinde ve ilçelerde görevli öğretmenlerden olması bakımından önemlidir. Uzaktan eğitimde “rahata alışmakla” eleştirilen öğretmenlerin hangi şartlar altında uzaktan eğitime devam ettiklerini ortaya koymaktadır. Görüldüğü gibi öğretmenler yaşanan süreçte rahat değiller aksine içinde bulunulan koşullardan oldukça rahatsızdırlar. Bu anket bize uzaktan eğitimin iyi yönetilemediğini, birçok aksaklığın yaşandığını ve acilen gerekli önlemlerin alınması gerektiğini gösteriyor.
Anket çalışmalarımıza katılan üyelerimize ve bu anketin hazırlanması ve uygulanmasında büyük emekleri olan Balıkesir Şube Eğitim Sekreteri Dilek Ürün’e, Temsilciliğimiz Eğitim Sekreteri Göker Ceylan’a teşekkür ediyorum.”Rana B.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ